• VĒL TĀLĀK – ALBĀNIJA, ZIEMEĻMAĶEDONIJA

    BALKĀNU TŪRE 2018. 4. DAĻA.

Mūsu skaistais ceļojums iet uz otru pusi. Tomēr plānos ir vēl izmest nelielu līkumu cauri divām mums jaunām valstīm – Albānijai un Ziemeļmaķedonijas Republikai (ceļojuma laikā tā vēl bija Maķedonija) ar mērķi apskatīt dažas vietas, lai zinātu, vai šeit ir vērts atgriezties. Visvairāk mūs biedē ceļi un satiksme pa tiem, jo par Albāniju ir trakas lietas dzirdētas.

Škodra

Kā pirmais mūsu pieturas punkts ir viena no skaistākajām Albānijas pilsētām – Škodra, kas atrodas Škodras ezera krastā, kuru jau aplūkojām no Melnkalnes puses. Škodra atrodas tikai 50 km attālumā no mūsu naktsmītnes Melnkalnē. Lielākais ceļa posms jāveic pa Melnkalni, kur ik pa gabalam pauguros redzamas mošejas – tuvojamies Albānijai, kurā valdošā reliģija ir islāms. Atlikušais posms Albānijā ved pa nelielu šoseju, ar biežiem, nelieliem ciemiem, pilsētiņām.

Jāsaka, ka uz Albāniju visi sākumā skatījāmies ar nelielām bailēm dažādu iemeslu dēļ. Tāpēc ieradušies Škodrā, kas ir samērā liela pilsēta, nevaru izšķirties, kā ir drošāk, fotoaparātu ņemt līdzi vai atstāt automašīnā… Protams, nostrādā dažādi stereotipi. Un nolemju to neņemt līdzi.

Pirmais, ko pamanām – vienā no centrālākajām ielām nav luksoforu. Un neskatoties uz to, šeit ir kārtība un visi savstarpēji saprotas. Saprotam, ka vietējās tradīcijas šeit ir vienkārši iet kaut kur pāri ielai un atstājuši auto, tā arī darām. Dodamies uz centrālo gājēju ielu. Un lai gan vietām ir piegružots un atrodas pamestas ēkas, pilsēta kopumā ir ļoti gaiša. Bet pirmais, ko satiekam savā ceļā ir vecs Mercedes.

Škodra, Albānija

Škodra

Škodras galvenā gājēju iela ir pilna ar āra kafejnīcām. Izvēlamies vienu, lai karstajā dienā nobaudītu saldējumu un kafiju. Šeit var norēķināties Albānijas naudiņās lekos un arī eiro. Netālu ir arī valūtas maiņas punkts, par ko informē arī kafejnīcas personāls. Cenas gan šeit ļoti draudzīgas. Atvēsinājušies ar saldējumu, vēl nedaudz pastaigājamies pa gājēju ielu un dodamies atpakaļ uz auto. Neapšaubāmi, pilsēta patīkami pārsteidza un salauza dažu labu stereotipu.

Līdz nākamajai vietai, kas ir jau Ziemeļmaķedonijā, jābrauc aptuveni 230 km. Tā ir Ohrida un tur atrodas arī mūsu naktsmītne. Ar nelielu daļu no Albānijas ceļiem jau iepazināmies, taču tagad lielāks posms un tas mazliet uztrauc. Līdz Tirānai ceļš ir divjoslu šoseja ar daudz apdzīvotām vietām un intensīvu satiksmi. Nākamais pārbaudījums ir pati Tirāna, kuru apbraukt tā īsti nav iespējams. Arī Tirānā lielākoties nav luksoforu vai tie nedarbojas. Un satiksme ir varen haotiska, jo vienmēr jābūt gatavam, ka bez automašīnām pēkšņi var parādīties arī kāds gājējs, kurš grib šķērsot ielu. Un visu šo iemeslu dēļ ceļš cauri pilsētai liekas tik garš.

Veiksmīgi apguvuši vietējās īpatnības, paņemam nelielu pauzi vietējā tirdzniecības centrā, kurš ir ļoti moderns un gandrīz lielāks par dažu labu Latvijas. Iepērkam uzkodas un suvenīrus.

Tikuši ārā no Tirānas esam vēl patīkamāk pārsteigti, albāņi būvē jaunus ceļus. Un nevis šādus tādus, bet gan autobāņus. pašreiz gan tas viss daudzviet tapšanas stadijā, tomēr kādu posmiņu izbaudām arī mēs. Braucamie gan pa šiem ceļiem ir ļoti dažādi.

Albānijas ceļi

Tomēr mūsu prieki nav ilgi, aiz Eļbasani pilsētas lielie ceļi beidzas un diezgan ilgu posmu jābrauc pa kalnu ceļiem, kuros satiksme lēna. Tā nu šodienas atlikušos kilometrus braucam līdz vakaram un šķērsojot Ziemeļmaķedonijas robežu jau ir krēsla un ceļi šeit ir pavisam bēdīgi.

Ohrida un Ohridas ezers

Mūsu viesu nams atrodas Ohridas ezera krastā, pār kuru tieši šobrīd riet saule. Skats ir burvīgs un šis ir tāds kā atvadu saulriets, jo esam sasnieguši tālāko punktu mūsu ceļojumā. Pavisam interesanti ir tas, ka esam tikai padsmit kilometru attālumā no Grieķijas. Vilinoši… bet citreiz.

Vakaru noslēdzam ar vakariņām netālu esošajā restorānā ar vietējām Ohridas forelēm, kas šeit esot noteikti jānobauda ar vietējo vīnu.

Gaiss smaržo pēc lavandām, tā vien gribas saelpoties vairāk šī dienvidu gaisa mājupceļam.

Vakars pie Ohridas ezera

Rīts ir tikpat skaisti saulains kā vakars un dodamies ekskursijā pa Ohridu jeb kā to arī dēvē – Balkānu Jeruzalemi. Ohrida atrodas Ohridas ezera krastā, uz kuru jau nolūkojāmies vakar vakarā. Ezers ir vecākais un dziļākais Balkānos.

Apskati sākam ar piekrasti un molu, kurā sastopam vairākus peldētājus. Skats uz ezeru ir iespaidīgs un tālumā dūmakā slēpjas kalni, kurus vakar šķērsojām.

Ohridas ezers

No krastmalas paveras skats ne tikai uz ezeru, bet arī uz pašu Ohridas vecpilsētu, kas izvietojusies pakalnā, ar milzīgu valsts karogu tajā.

Dodamies vecpilsētā pa mazajām ar bruģi klātajām gaišajām ieliņām, kas gluži kā tādi labiriniti slēpj dažādus pārsteigumus – baznīcas, nelielus interesantus pagalmiņus, kāpnes un suvenīru veikaliņus. Savdabīgas ir vietējās tradicionālās laternas. Vakarā noteikti, pavisam īpaša noskaņa.

Ohridas vecpilsēta

Tā nu mūsu skaistais ceļojums pa Balkāniem varētu teikt ir noslēdzies, jo šodien daļa no atpakaļceļa, ceļš cauri Ziemeļmaķedonijai un Serbijai līdz Ungārijas dienvidiem, kur esam ļoti vēlu vakarā. Un tad jau pavisam mājup.

Skaists un iespaidiem bagāts ceļojums un valstis, kurās gribētu atgriezties.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Komentāri

VAI NODERĒJA?

Nospied simbolu, lai vērtētu!

Vidējais vērtējums 3.7 / 5. Vērtējumu skaits 3

Pagaidām vērtējumu nav! Esi pirmais!

Žēl, ka neiedvesmoja!

Pilnveidosim!

Kādi uzlabojumi nepieciešami?