• 11 VIETAS POLIJĀ, KUR DOTIES ĪSĀS BRĪVDIENĀS ATVASARAS LAIKĀ AR BĒRNIEM

    TOPS

Skolēnu rudens brīvlaiks nereti sakrīt ar atvasaras laiku, kad doties baudīt skaistu rudeni. Viens no salīdzinoši tuvajiem un ekonomiskajiem galamērķiem visai ģimenei noteikti ir Polija. Jau pēc piecām stundām ceļā, nonākam Polijā un interesanti objekti ir pavisam netālu no Lietuvas robežas. Un Polija nebūt nav garlaicīga, kā tas var likties braucot tikai pa lielajiem ceļiem.

Apkopojot iepriekšējo gadu pieredzi īsajos ceļojumos ar bērniem, esmu izveidojusi nelielu sarakstu ar vietām, kuras būtu vērts apskatīt tieši šajā gadalaikā visai ģimenei, uzsvaru gan liekot uz āra objektiem. Sarakstā iekļāvu arī dažas no lielajām pilsētām, lielākai objektu daudzveidībai.

DABAS OBJEKTI UN AINAVISKAS VIETAS

KARKONOŠES NACIONĀLAIS PARKS UN TĀ APKĀRTNE

Karkonošes nacionālais parks dibināts 1959. gadā un aizņem vairāk kā 55 km² plašu teritoriju, no kuras lielāko daļu aizņem meži. Parkā izveidotas dažādu grūtības pakāpju pastaigu takas 112 kilometru garumā, pieejami 10 pacēlāji un daudzi viesu nami.

Karkonošes centrā Polijā atrodas Karpača (poļu – Karpacz), kurā var atrast izklaides visai ģimenei no pašiem mazākajiem gan ziemā, gan vasarā. Šeit sākas daudzas pastaigu takas, pa kurām iespējams doties pārgājienos pat ar bērnu ratiem. Slinkākiem kāpējiem pieejami pacēlāji, kas nogādās ātrāk un tuvāk pie virsotnēm.

Arī apkārtnē ir daudzi interesanti objekti, piemēram, Siruvija japāņu dārzs, Feju parks bērniem, gravitācijas anomālija u.c.

BELOVEŽAS GĀRŠA

Belovežas gārša ir viens no pēdējiem un lielākajiem Eiropas līdzenumu dižmežiem, kas iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Tas atrodas divās valstīs – Polijā un Baltkrievijā. Bez tā, ka gārša ir ievērojama ar vērtīgajiem mežu kompleksiem, tās teritorijā savvaļā sastopami apmēram 800 Eiropas lielāko sauszemes dzīvnieku – sumbru. Visizplatītākās koku sugas šeit ir Norvēģijas egle, priede, melnalksnis, parastais ozols, sudrabbērzs, purva bērzs. Nacionālā parka zonā aug 130 gadīgi koki. Interesanti ir arī parka teritorijā esošie kultūrvēsturiskie objekti.

AUSTRUMPRŪSIJAS ALEJAS UN AINAVAS

Varmijas-Mazūrijas vojevodiste ir Polijas ezeru zeme. Reģiona reljefu un ainavu veidojis Baltijas apledojums, pateicoties kam reljefs ir interesants un acij tīkams – pauguri un daudz, daudz ezeru – lielāku un mazāku. Ezeru ieplakas nomaina mežu masīvi un otrādāk. Bez dabas bagātības ainavu šeit veido arī kultūrvēsturiskais mantojums – senās Prūsijas ceļi – šauri, aleju tipa ceļi.

Vēl viens ainavas elements ir atšķirīgā apbūve. Šeit vairāk izplatītas viensētas, atšķirībā no citām Polijas daļām, kur ciemam seko ciems. To droši vien noteicis fakts, ka teritoriju apdzīvojuši dažādu tautību un konfesiju pārstāvji.

Tādu tipisku šī reģiona ainavu var redzēt piemēram pie Stančikiem. Šeit var apskatīt senu dzelzceļa tiltu un turpat netālu uzkāpt skatu tornī, no kura paveras skats uz tipisku šā reģiona ainavu.

KULTŪRVĒSTURISKAIS/INDUSTRIĀLAIS MANTOJUMS (T.SK. PILSĒTAS)

KSJONŽAS PILS

Ksjonžas pils ir lielākā Silēzijas reģionā un slavena kļuvusi ar leģendām par zem tās apslēpto nacistu zeltu. Zem tās atrodas tuneļi, pa kuriem iespējams doties ekskursijās. Taču ne jau tikai vēsturiskais moments ir svarīgs. Pils atrodas ļoti ainaviskā vietā, klintī un apkārtējais paugurainais reljefs padara ainavu īpaši pievilcīgu. Lai gan mēs šeit bijām Ziemassvētkos, noteikti iesaku to apmeklēt tieši krāsaino lapu periodā, kad šeit varētu būt īpaši pievilcīgs skats.

KRAKOVA

Krakova kā Polijas otra lielākā pilsēta protams ir skaista un interesanta jebkurā gadalaikā un piemērotas vietas šeit būs gan pieaugušajiem, gan bērniem. Mums apmeklējot Krakovu gan sanāca lielāks uzsvars uz vēsturiski nozīmīgām vietām – Vāveles pils, Vecpilsēta, Kazimežas rajons.

BELOSTOKA

Lai gan Belostoka daudziem asociējas ar garlaicīgu ceļu cauri Polijai dodoties uz tālākiem galamērķiem Eiropā vai arī ar tirgu, un tā nenoliedzami ir ievērojama tirdzniecības pilsēta. Tomēr Belostokā un tās apkārtnē ir vairākas interesantas un skaistas vietas. Pašā Belostokas centrā atrodas iespaidīgā Braņicku pils ar kompleksu un parku vēlā baroka stilā, kas celta 17. gadsimta vidū. Šobrīd tā ir pilnīgi rekonstruēta un tajā atrodas Medicīnas universitāte. Daļu iekštelpu iespējams apskatīt. Pastaiga pa pils parku un čaukstošām rudens lapām, ir īpaši skaista šajā gadalaikā.

VILKU MIDZENIS

Vilku midzenis Polijā, Kentšinas pilsētas tuvumā atrodas jau iepriekš pieminētajā bijušajā Austrumprūsijas gleznainajā reģionā. Vilku midzenis bija Ādolfa Hitlera Austrumu frontes militārais vadības centrs Otrajā pasaules karā. Objekta būvniecība sākta 1941.gadā, uzspridzināts 1945.gadā.

Izstaigāt šeit ierīkotās takas un apskatīt iespaidīgo vēsturisko ēku drupas iespējams pašiem vai ar gidu. Tuvākajā apkārtnē atrodas arī citi Otrā pasaules kara objekti – vēstures liecinieki.

GDAŅSKA

Lielākā Polijas ostas pilsēta Gdaņska ir interesanta jebkurā gadalaikā. Kopā ar kaimiņpilsētām – Sopotu un Gdiņu tā veido Trīspilsētu. Šeit var apskatīt, kāda Baltijas jūra izskatās Polijā, pastaigāt pa Sopotas koka tiltu, kas ir garākais šāda veida tilts Eiropā (500 m), savukārt Gdaņskā apskatīt Vesterplati – vietu, kur 1939.gada 1.septembrī atskanēja pirmie Otrā pasaules kara šāvieni, kā arī izstaigāt skaisto Gdaņskas vecpilsētu.

IZGLĪTOJOŠI UN IZKLAIDES OBJEKTI VISAI ĢIMENEI

HYDROPOLIS, VROCLAVA

Hydropolis ir ekoloģiskās izglītības centrs, zinātnes centrs, kas veltīts ūdenim. Šeit interaktīvā veidā apmeklētāji tiek iepazīstināti ar ūdens nozīmi uz planētas, ikvienam cilvēkam un ūdens pielietošanas vēsturi.

Interesanta ir arī pati ēka, kurā izvietots muzejs – tas ir 4600 m² pazemes dzeramā ūdens rezervuārs, kas celts 1890-jos gados. Muzejā izveidotas vairākas tematiskās zonas.

EC 1, LODZA

Zinātnes un kultūras centrs – EC1 atrodas ēkās, kurās laikaposmā no 1907. – 2000.gadam atradās pilnībā funkcionējoša spēkstacija. Iespaidīgas celtnes, gandrīz pilsēta pilsētā.

Šeit vairākās ēkās atrodas dažādi izglītojoši un izklaides objekti, piemēram, Planetārijs, kas ir viens no TOP objektiem Polijā. Savukārt citā ēkā atrodas interaktīvais Zinātnes un tehnoloģiju centrs, kurā var iepazīties ar to, kā darbojas spēkstacija un no oglēm ražota elektrība. Šeit ikviens var iejusties tās operatora ādā. Šī daļa atklāta tikai 2018.gadā. Un svarīgs fakts, lielākā daļa no milzīgajām iekārtām, ir oriģināli saglabājušās. No šīs pastāvīgās ekspozīcijas var nonākt telpās, kurās var izmēģināt dažādas interaktīvas atrakcijas, novērot dabas fenomenus un iepazīt fizikas likumus, piemēram, to, kā darbojas zemūdenes, kas notiek atomelektrostacijā, uzzināt par mikro un makro pasauli utml. Tāpat šeit ir iespaidīgs sfēriskais 3D kinoteātris, kas atrodas milzīgā golfa bumbiņā. Te var pavadīt ļoti ilgu laiku, ja iedziļinās katrā atrakcijā un ir interesanti dažādu vecumu apmeklētājiem.

DINOZAURU PARKS PIE BELOSTOKAS

Polijā atrodas vairāki dinozauru parki. Pavisam netālu no Belostokas atrodas viens no tiem – Jurajski Park Dinozaurów „Muzeum Dziejów Ziemi”. Pirms ieejas parkā, atrodas laukums ar dažādiem karuseļiem, kas gan izskatās diezgan seni un šis skats mūs neuzrunāja, bet, kad nonācām līdz kasei un pašiem dinozauriem, viss bija kārtībā. Rudenī īpaši skaisti pastaigāt pa nobirušajām lapām šajā parkā.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Komentāri

VAI NODERĒJA?

Nospied simbolu, lai vērtētu!

Vidējais vērtējums 2.7 / 5. Vērtējumu skaits 3

Pagaidām vērtējumu nav! Esi pirmais!

Žēl, ka neiedvesmoja!

Pilnveidosim!

Kādi uzlabojumi nepieciešami?